Copyright © Psychologia na dzień dobry
Design by Dzignine

Love

Komplementarność czy podobieństwo?

Czy przeciwieństwa się przyciągają?

Na przekór ludowemu porzekadłu, że „przeciwieństwa się przyciągają”, najbardziej podobają nam się te osoby, które są do nas podobne. 




Gdy obieramy za obiekt westchnień osobę będącą naszym przeciwieństwem często kierują nami silne emocje. To one powodują, że pragniemy być w związku z kimś odmiennym od nas. Rozbieżności dla wielu są intrygujące, pokusa wzajemnego odkrywania się stanowi fascynujące wyzwanie. To, co znane jest zwyczajne i kojarzy się z nudną. Nieznane rozbudza wyobraźnię, dając nadzieję na ekscytującą przygodę. Pary o przeciwstawnych cechach są więc wszechobecne. Niestety, taki układ na dłuższą metę przeważnie nie zdaje egzaminu.
 
Przekonujemy się o tym dopiero gdy opadną emocje. Zaczynamy wówczas dostrzegać niedogodności bycia razem. Trudno jest wieść wspólne życie z kimś zupełnie różnym od nas. Intrygująca odmienność z zalety przeradza się w wadę. Różnice, zwłaszcza w zasadniczych kwestiach, stają się zarzewiem poważnych konfliktów. Nie tylko sprzeczność podstawowych interesów i wyznawanych wartości jest w stanie nas poróżnić. Kością niezgody łatwo staje się odmienność nawyków i codziennych przyzwyczajeń.


Remedium na problemy takich par to zaakceptowanie odmienności. Występowanie różnic jest zupełnie naturalne. Gdy to zrozumiemy, przesuniemy się o krok na wspólnej drodze do porozumienia. 

Wyższość podobieństwa nad komplementarnością. Z teorii naukowych:

 

Ludzie, którzy są podobni do nas dostarczają społecznego wsparcia dla naszych cech i wierzeń — innymi słowy, potwierdzają nasze przekonanie, że mamy rację (Byrne, Clore, 1970). Poczucie, że inni myślą podobnie działa uspokajająco, a to z kolei sprawia, że lubimy tych, którzy się z nami zgadzają. 


 
Myślimy negatywnie o osobach, które się z nami nie zgadzają w ważnych kwestiach gdyż prezentowane przez nich odmienne opinie przypominają nam spotkane w przeszłości osoby niemiłe, niemoralne, słabe czy bezmyślne (Rosenbaum, 1986).

Czego pragną kobiety? Szkoła uwodzenia według tytułowego bohatera filmu Hitch



Hitch, czyli czego pragną kobiety?



Z przyjemnością obejrzałam tę zabawną opowieść o miłosnych perypetiach dwójki głównych bohaterów. W rolę tytułową znakomicie wcielił się Will Smith. 



Hitch, przed laty nieśmiały, niepozorny i nieco niezdarny student,  za sprawą doświadczeń wyniesionych z bolesnego zawodu miłosnego, zmienił się w rasowego pogromcę damskich serc. Jak to często bywa "miłość jego życia" odeszła do innego, choć - przynajmniej w jego mniemaniu - wszystko układało się wspaniale! 



Coś jednak poszło nie tak. Tylko co? Skoro przy każdej nadarzającej się okazji dawał swojej ukochanej dowody bezkresnej miłości. Trudna do rozszyfrowania  przyczyna rozstania, tak bardzo nie dawała głównemu bohaterowi spokoju, że postanowił zgłębić naturę kobiet i poznać ich upodobania. 



By nigdy więcej nie cierpieć przez kobietę, dopracował do perfekcji sztukę uwodzenia. Przy okazji odkrył intratny pomysł na biznes. Swą wiedzą dzielił się odpłatnie z udręczonymi nieodwzajemnioną miłością mężczyznami, którzy marzyli o "true love". 
Hitch w zmaganiach miłosnych osiągał oszałamiające sukcesy. Czy to znaczy, że odkrył uniwersalne metody podrywu? Co działa na kobiety i jak zdobyć ich serca?



Inspirowana filmem lista podstawowych punktów "szkoły uwodzenia"
  1. Ponad połowa komunikacji odbywa się poza słowem. Pierwsze wrażenie opiera się na wyglądzie. Zwróć uwagę na język ciała. Czy jesteś zadbany? Co komunikuje innym Twój wygląd zewnętrzny, postawa, gesty? Czy się uśmiechasz, czy zachowujesz kontakt wzrokowy z rozmówcą?
  2. Skupiaj uwagę na tym co mówi osoba, z którą przebywasz. Rozmowa to nie czas na bujanie w obłokach! Słuchaj aktywnie to podstawa sukcesu. Ten, kto aktywnie słucha sprawdza czy dobrze zrozumiał i reaguje adekwatnie do usłyszanych treści.
  3. Bądź pewny siebie, swoim zachowaniem pokaż, że jesteś wartościowy, nigdy się nie przechwalaj. Przechwałki psują dobre wrażenie.
  4. Nie wyznawaj miłości od razu. Początki związku to przyjemny czas wzajemnego poznania, przy poszanowaniu osobistej przestrzeni i prywatności. 

Jak osiągnąć sukces w życiu osobistym 

i zawodowym? Relacje damsko - męskie.


Coraz większe sukcesy w pracy przychodzą wraz ze zdolnością przerzucania się z jednego systemu reguł i wartości na drugi – w zależności od potrzeby chwili
                                     John Gray „Marsjanie i Wenusjanki w miejscu pracy.”

Długoletnia praktyka terapeutyczna oraz własne małżeńskie doświadczenia doprowadziły autora światowego bestselleru do wniosku, że mężczyźni i kobiety różnią się od siebie! To zapoczątkowało przemiany w relacjach damsko-męskich. 
Nie są to mało znaczące, ledwie dostrzegalne niuanse. To różnice, które czynią nas istotami z innych planet: Mężczyźni są z Marsa, a Kobiety z Wenus. Czy mieszkańcy odległych od siebie planet są w stanie się dogadać? Grey udowadnia, że tak.
Przedstawiciele przeciwnych płci muszą tylko zgłębić i zrozumieć dzielące ich odmienności, a pomiędzy ich ŚWIATAMI zapanuje harmonia i współpraca.

Uświadomienie sobie istniejących różnic (oraz uznawanie ich za coś pozytywnego) jest pierwszym krokiem na drodze do wzajemnego szacunku!


Kto osiąga sukces w życiu zawodowym i osobistym?
Ludzie elastyczni, którzy potrafią wyrażać różne aspekty własnej osobowości w zależności od sytuacji. 

Co wpływa na większą elastyczność człowieka? 

Odruchowy styl wchodzenia w relacje z innymi ludźmi łatwiej zmienić na styl bardziej stosowny do sytuacji, gdy dostrzegamy różnice między mężczyznami a kobietami. Większa świadomość różnic ułatwia wprowadzenie kilku niewielkich modyfikacji do sposobu komunikowania się z płcią przeciwną, które skutecznie poprawiają nasz wizerunek, jak i wzajemne relacje.

Co robimy nie tak?
Mężczyźni pracujący z kobietami popełniają DUŻY błąd z góry zakładając ich niekompetencję i nieumiejętność wykonywania pracy.

Kobiety wyrobiły sobie złe zdanie o mężczyznach i traktują jak seksistów lub potrzebujących terapii.

Gdy mężczyźni i kobiety zaczynają się nawzajem rozumieć pojawia się wzajemny szacunek, zaufanie, poprawia się atmosfera pracy, podnosi się efektywność działań, co w rezultacie przekłada się na wymierne zyski organizacji. Środowisko pracy nigdy nie było i nie będzie miejscem idealnym, warto jednak dążyć do jego doskonalenia.

Czym w skrócie się różnimy?
Mężczyźni i Kobiety posługują się innymi językami, co w skrócie oznacza, że do wypowiedzi wykorzystują te same słowa, ale ich znaczenie jest zupełnie inne. 

Mężczyźni są zorientowani zadaniowo – ich komunikacja nastawiona jest na rozwiązanie problemu i wykonanie zadań. Kobiety w swoich wypowiedziach kładą nacisk na relacje międzyludzkie.

Mężczyźni mówią konkretnie, szybko przechodzą do sedna sprawy. Kobietom takie krótkie wypowiedzi mężczyzn, nienacechowane ładunkiem emocjonalnym odbierają komfort pracy.

Kobiety krążą wokół tematu żeby zainteresować słuchacza, zachęcić go do wypowiedzi na omawiany temat i wzmocnić z nim relację. Według mężczyzn brak konkretnych rozwiązań formułowanych wprost świadczy o małej pewności siebie.


Kobieta mówi o jakimś problemie, czy zadaniach do realizacji tylko po to, by poczuć się lepiej, gdy to zrobi w jej głowie pojawia się jasny plan działania. Wygadanie się to sposób na rozładowanie napięcia i oswojenie z zadaniem. Kobieta nie oczekuje przy tym żadnej rady od swojego słuchacza. Mężczyzna uznaje to za nieumiejętność radzenia sobie z obowiązkami. Przecież on - nawet gdy sobie nie radzi - nie mówi o problemach. Dla odzyskania wewnętrznej równowagi planuje tylko w głębi duszy rozwiązanie zadania. 

Mężczyzna wie co ma zamiar powiedzieć zanim zacznie mówić.
Kobiety często zaczynają po prostu mówić i w trakcie wypowiadania się docierają do tego co chcą powiedzieć. Krążą wokół tematu 10 minut, a następnie nieco ożywione mówią: "już wiem co chciałam ci powiedzieć" i docierają do sedna sprawy. Mężczyzna taką wypowiedź skwituje następująco: "jeżeli to właśnie chciałaś mi powiedzieć to dlaczego gadałaś bez sensu przez 10 minut? Nie marnuj mojego czasu, przechodź od razu do sedna sprawy."


Zapraszam do obejrzenia śmiesznego filmiku na youtube udostępnionego przez WWWTHELONDONTVCOM. Czym się różni mózg kobiety od mózgu mężczyzny. Distributed by Tubemogul. Polecam.

0 komentarze:

Prześlij komentarz