Copyright © Psychologia na dzień dobry
Design by Dzignine
poniedziałek, 23 lutego 2015

Skutki picia alkoholu


Alkohol etylowy, który spożywamy pod postacią piw, win, wódek, koniaków i innych napojów alkoholowych to związek chemiczny o wzorze C2H5OH. Jest to legalna i łatwo dostępna substancja psychoaktywna. Niestety legalne nie zawsze znaczy bezpieczne. Alkohol zabija więcej ludzi niż większość narkotyków, a mimo to panuje powszechne przyzwolenie na jego spożywanie, nawet przez ludzi młodych.

Alkohol to substancja psychoaktywna, która w bardzo krótkim czasie od zażycia zmienia stan naszej świadomości, jak również oddziałuje na nasz stan psychiczny. Dzięki niej możemy sterować swoimi uczuciami, dokonywać szybkich zmian w samopoczuciu.


Dzieje się tak dlatego, że cząsteczki alkoholu są bardzo małe i w krótkim czasie od wypicia przenikają do naszego krwioobiegu, gdzie wraz z krwią wnikają do wszystkich tkanek naszego organizmu upośledzając ich funkcje.


Szczególnie wrażliwy na działanie alkoholu jest mózg. Alkohol „usypia” ośrodkowy układ nerwowy, zakłócając pracę ośrodków odpowiedzialnych za kontrolę. Pod jego wpływem człowiek działa w warunkach obniżonej samokontroli, narażając się na niebezpieczeństwo, wypadek lub kompromitację.


Alkohol oddziałuje na ośrodki odpowiedzialne za sterowanie uczuciami, przez co daje kuszącą możliwość sztucznego manipulowania przy doświadczanych stanach emocjonalnych. Ludzie piją by się zrelaksować lub nie czuć przykrych emocji, uciekają od realnych obowiązków i niedogodności życia codziennego. Nie dostrzegają jak sztuczny mechanizm regulacji uczuć popycha ich sukcesywnie w pułapkę uzależnienia.

Osoba pijąca alkohol regularnie nie musi wypijać bardzo dużych dawek, aby ryzykować uzależnieniem. Ryzykowne jest picie codzienne nawet niewielkich dawek alkoholu, szczególnie gdy prowadzi to do stopniowego zwiększania dawki.


Z drugiej strony nawet jednorazowe "weekendowe" upicie się jest szkodliwe dla organizmu. Problemy alkoholowe zazwyczaj narastają stopniowo i zaczynają się od nadużywania alkoholu w pewnych określonych i powtarzających się sytuacjach.



Jest 5 form kontaktu człowieka z alkoholem. Można je podzielić na bezpieczne i szkodliwe.


BEZPIECZNE                              SZKODLIWE

abstynencja                               picie ryzykowne

picie względnie bezpieczne          picie szkodliwe

                                               picie przymusowe



Abstynencja to powstrzymywanie się od spożywania alkoholu przez co najmniej rok. Praktykowana przez około 8% dorosłych w Polsce. Całkowicie wyklucza ryzyko alkoholowe.



Picie względnie bezpieczne (picie rozsądne) to picie uwzględniające okoliczności, medyczne zalecenia i przepisy prawne stanowiące o używaniu alkoholu. Kto pije rozsądnie nie przekracza dawek uznanych przez Światową Organizację Zdrowia za bezpieczne:

20 g czystego alkoholu etylowego dziennie dla kobiet,

40 g czystego alkoholu etylowego dziennie dla mężczyzn,

nie więcej niż 5 razy w tygodniu,

minimum 2 dni w tygodniu wolne od alkoholu.



Dla porównania:

10 g czystego alkoholu etylowego znajduje się w:

200 ml piwa o zawartości alkoholu 5% lub

100 ml wina o zawartości alkoholu 10% lub

25 ml wódki o zawartości alkoholu 40 %.



Picie ryzykowne to picie w nieodpowiednich okolicznościach, gdzie narażamy siebie, bądź innych na niebezpieczeństwo, wypadek lub kompromitację.


W niewłaściwych okolicznościach tzn.:

1. W czasie ciąży – nawet niewielkie ilości ETOH mogą uszkadzać nienarodzone dziecko i powodować ciężkie wady rozwojowe.

2. Podczas zażywania leków – ze względu na możliwość wystąpienia negatywnej interakcji.

3. Przed lub w czasie prowadzenia pojazdów.

4. W trakcie wykonywania obowiązków służbowych.

5. Podczas sprawowania opieki nad dziećmi.



Picie ryzykowne to zdecydowane przekraczanie bezpiecznej dawki alkoholu, m.in. picie „weekendowe”, „okazyjne” dużych ilości alkoholu.



Picie szkodliwe to systematyczne nadużywanie alkoholu (spełnione są kryteria picia ryzykownego). Pijąc szkodliwie człowiek nie dostrzega pojawiających się negatywnych konsekwencji związanych z nadmiernym piciem (zdrowotnych, majątkowych, społecznych, szkód w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym). Szuka jednocześnie okazji do picia, jako sposobu na stres.



Picie przymusowe (uzależnienie) to stan choroby alkoholowej. Alkoholizm to chroniczna, nieuleczalna, potencjalnie śmiertelna choroba. Polega na tym, że człowiek traci kontrolę nad alkoholem, a jednocześnie nie dostrzega, że jego głównym problemem jest utrata kontroli nad spożywaniem alkoholu. Zachodzą pewne nieodwracalne procesy, które powodują, że nie ma mowy o powrocie do kontrolowanego picia, żeby wyzdrowieć trzeba do końca życia pozostać trzeźwym.



Picie alkoholu może wywierać wpływ na różne obszary ludzkiego zdrowia i funkcjonowania społecznego. Nie trzeba być osobą uzależnioną aby cierpieć na dolegliwości mające swoje źródło w piciu alkoholu.  Zanim rozwinie się u kogoś uzależnienie, mogą pojawiać się mniej nasilone, ale jednak poważne problemy, takie, jak picie ryzykowne lub picie szkodliwe. W przypadku tych zjawisk nie następuje nieodwracalna utrata kontroli nad spożywaniem alkoholu, pojawia się jednak ryzyko poważnych szkód: zdrowotnych czy społecznych. Ktoś, kto pije ryzykownie lub szkodliwie może jednak na tyle ograniczyć swoje picie, aby radykalnie zmniejszyć wynikające z niego szkody.



Negatywny wpływ alkoholu na zdrowie i funkcjonowanie człowieka.


Toksyczne działanie alkoholu etylowego i produktów jego przemiany powoduje zmiany chorobowe w większości układów naszego organizmu tj. układ nerwowy, układ pokarmowy, układ krążenia, układ oddechowy, układ moczowy, układ hormonalny.

Alkohol wpływa na osłabienie systemu odpornościowego organizmu, co zwiększa ryzyko występowania pewnych odmian raka, zwłaszcza przełyku, wątroby, części nosowej gardła, krtani i tchawicy.


Picie alkoholu powoduje niedobór witamin i innych pierwiastków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Następstwem są zaburzenia widzenia, zmiany skórne, zmiany w błonach śluzowych i szpiku kostnym, zaburzenia procesów rozrodczych, szkorbut i wiele innych.


Alkohol zaburza funkcjonowanie psychiczne człowieka powoduje  bezsenność, depresję, niepokój, próby samobójcze, zmiany osobowości, amnezję, delirium, psychozę alkoholową, halucynozę alkoholową, otępienie (zespół Korsakowa), nadużywanie innych używek i leków – jest substancją torującą przyjmowanie innych używek.


Hamuje rozwój emocjonalny i opóźnia dojrzewanie - młody człowiek nastawia się na doraźne i natychmiastowe przyjemności, nie uczy się dojrzałych i skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem i rozwiązywaniem problemów życiowych.


Zaburza zdolności do uczenia się, zapamiętywania i logicznego myślenia, jest źródłem trudności w nauce i przeszkadza w dalszej edukacji oraz w karierze zawodowej.


Nadużywanie alkoholu wiąże się z ryzykiem przedwczesnej śmierci - osoby nadużywające alkoholu żyją średnio o 10-22 lata krócej od wieku oczekiwanego.


Alkohol ułatwia podejmowanie prób samobójczych. Ryzyko popełnienia samobójstwa przez osobę uzależnioną wzrasta tuż po 40 roku życia i dotyczy zaburzeń związanych z zespołem abstynencyjnym.


Alkohol jest źródłem konfliktów, przyczynia się do rozpadu rodzin - 70% rozwodów jest powodowane nadmiernym piciem partnera.


Alkohol wpływa również na obniżenie jakości pracy i wzrost nieobecności, zwolnień lekarskich, nieplanowanych dni wolnych, spóźnień i skracania czasu pracy, jak również pogarsza atmosferę pracy.
 
Źródło:  
Mellibruda J.(2001). Alkohol i życie codzienne.  Warszawa Lerovil.
Mikuła J.(2006). Gdy picie staje się problemem. Warszawa PARPA.
Wojcieszek K. (1999). KOREKTA. Warszawa.
Abstynencja punktowa.

9 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba najgorszym skutkiem picia alkoholu jest uzależnienie i powstaje dość poważny problem w tej materii. Moim zdaniem warto jest udać się do ośrodka terapii uzależnień https://detoksfenix.pl/ gdzie na pewno będziemy pod opieką najlepszych specjalistów.

    OdpowiedzUsuń
  3. Najlepiej nie pić alkoholu w ogóle

    OdpowiedzUsuń
  4. Wpadałem w sidła nałogu. Na szczęście Klinika Moje Życie title="ośrodek terapii">www.moje-zycie.eu pomogła mi odzyskać równowagi. Jestem im bardzo wdzięczny!

    OdpowiedzUsuń
  5. A ja uważam, że Moje Życie title="ośrodek terapii">www.moje-zycie.eu to jedyny ośrodek z wielkopolski, gdzie tak naprawdę mogą pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

    OdpowiedzUsuń
  7. Fajnie to wszystko zostało tu opisane.

    OdpowiedzUsuń
  8. Faktycznie przez takie zachowania można doprowadzić się do choroby alkoholowej. Z tego co czytałam w http://www.med-online.pl/czy-detoksykacja-alkoholowa-jest-dobrym-rozwiazaniem/ to właśnie detoksykacja alkoholowa może być dobrym rozwiązaniem. W końcu warto walczyć z uzależnieniem.

    OdpowiedzUsuń