Copyright © Psychologia na dzień dobry
Design by Dzignine
czwartek, 18 czerwca 2015

Odrzucić rolę ofiary



Bajka o osiołku

Daleko stąd na pewnej farmie stary osioł farmera wpadł do głębokiej studni. Biedne zwierzę godzinami ryczało żałośnie, biadoląc i lamentując nad swym losem. Jego właściciel długo zastanawiał się jak postąpić. W końcu zdecydował:

 „Zwierzę jest już stare, a studnię i tak trzeba będzie zasypać.”

Zwołał sąsiadów do pomocy i wspólnie zaczęli zasypywać studnię śmieciami i ziemią. Z początku osioł ryczał przeraźliwie – jakby zdawał sobie sprawę ze swojego trudnego położenia. Z czasem jednak ku zdumieniu wszystkich zebranych uspokoił się. Wiedziony ciekawością farmer zajrzał do studni. Okazało się, że za każdym razem gdy porcja śmieci spadała na ośli grzbiet zwierzę robiło coś niesamowitego – otrząsało się i wspinało ku górze, coraz wyżej i wyżej. Gdy był już na tyle wysoko by wydostać się ze studni, przeskoczył jej krawędź i szczęśliwy oddalił się truchtem ku zachodzącemu słońcu.

Bajka skłania do zastanowienia nad sensem życia i stanowi wstęp do rozważań nad niszczącą bądź mobilizującą siłą stresu. Zgodnie z płynącą z niej nauką sensem życia nie jest ciągłe zamartwianie się, przeżywanie, ubolewanie nad swoim losem i cierpieniem. Sens życia to przyjmowanie wyzwań, doskonalenie siebie, rozwijanie talentów, poszerzanie własnych możliwości.

„Nie chodzi tylko o to by przetrwać ale by żyć - pełnią życia.”


Ktoś kto wchodzi w rolę ofiary przestaje brać odpowiedzialność za własną przyszłość i na co dzień stosuje wymówkę: „to nie zależy ode mnie”. Oczywiście jest tak, że nie na wszystko mamy wpływ. Niektórych rzeczy zwyczajnie nie można zmienić chociażby dlatego, że już się zdarzyły. Możemy jednak mieć wpływ na to jak reagujemy na codzienne trudności. Z całą pewnością mamy wpływ na to jak postrzegamy świat, na to kim jesteśmy. Mamy wpływ na podejmowane działania i decyzje. Od nas zależy wybór partnera życiowego, to gdzie i jak mieszkamy oraz na jakim stanowisku pracujemy. My decydujemy z kim się przyjaźnić oraz czy kupić książkę czy butelkę wina. To, czy czujemy się z życiem jakie mamy dobrze zależy tylko i wyłącznie od nas.

Co można zrobić i jakie bariery zdrowotne, czy społeczne są do pokonania pokazują ludzie bardzo dotknięci przez los, schorowani, biedni. Dają fantastyczne i niesamowite przykłady jak można zmienić życie pokonując ograniczenia fizyczne, finansowe, społeczne. Wystarczy wyczulić się na pozytywne przykłady aby zrozumieć jak wiele zależy od człowieka i jego determinacji. Osoby, które odbudowują swoje domy, wygrywają walki z nieuleczalnymi chorobami, zmieniają miejsce zamieszkania w poszukiwaniu pracy, wykształcenia, lepszych warunków dla siebie, rodziny. Kobiety zajmujące najwyższe stanowiska w krajach gdzie dyskryminacja ze względu na płeć jest powszechna i jawnie manifestowana. To są bohaterowie naszych czasów pokonujący bariery często niewidoczne dla większości społeczeństwa.

Prawdą jest, że nie wszystko w życiu pozostaje pod naszą kontrolą. Jednak przyjęcie postawy, że właściwie niewiele zależy od nas jest zwykłą wymówką. Zanim zaczniemy już wiemy, że nie warto się starać o awans bo można go dostać tylko po znajomości, a my ich nie mamy. To, że komuś się udało to nic innego jak tylko wyjątek potwierdzający regułę. Po prostu miał szczęście. Co zrobił ten szczęściarz? Angażował się w swoją pracę, przygotowywał kilka godzin dziennie, dokształcał, podjął walkę o swoje prawa, zmienił dietę, a może nawet przestał pić.


Mamy wpływ na to, czy chcemy sobie dać szansę i uwierzyć w swoje możliwości. Od nas zależy co robimy z każdym dniem w swoim życiu. Może czasem trudniej bo trzeba brać odpowiedzialność i podejmować działania, ale za to jaka przyjemność i radość kiedy okazuje się, że umiem, mogę i potrafię.

7 komentarze:

  1. Renatko, świetnie napisane. :) Daje do myślenia..

    D.R.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie! Przez życie trzeba iść twardo!

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetny wpis! To prawda, drzemią w nas nieograniczone pokłady możliwości - wystarczy właściwa motywacja i chęć do działania.
    "Sens życia to przyjmowanie wyzwań, doskonalenie siebie, rozwijanie talentów, poszerzanie własnych możliwości." idealny cytat motywacyjny dla każdego!

    OdpowiedzUsuń
  4. Często jest tak, że osoba uzależniona od alkoholu niestety jest taką ofiarą i trzeba jej po prostu pomóc. Moim zdaniem warto jest na pewno alkoholika skierować do ośrodka leczenia alkoholizmu https://detoksfenix.pl/ aby przeszedł terapię i przestał być właśnie tą ofiarą.

    OdpowiedzUsuń
  5. Faktycznie takie kwestie są bardzo ważne i myślę, że na pewno potrzeba trochę czasu aby nad tym popracować. Dlatego ja również chętnie odwiedzam gabinet psychologiczny https://dominikhaak.pl/ gdzie wiem, że uzyskam pomoc taką której oczekuję.

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny wpis, ciekawa historia. Warta zapamiętania

    OdpowiedzUsuń